Sbírání jablek u babičky, Jeskyně Výpustek, Kostelík, Jáchymka, koncert ve Křtinách

Konečně trochu volnější víkend 7.-8. září jsme se s Martou opravdu nenudili. Sobota byla určena další neuvěřitelně zbytečné návštěvě babičky. Ačkoliv jsem byl povolán na kopání brambor, nakonec jsme s Marťou skončili u trhání jablek a sbírání těch spadlých s následným vyhazováním na kompost. Ne snad že by mi taková práce vadila, to vůbec ne, jen postrádám jakýkoliv smysl tohohle pachtění. Trošičku jsme se tedy na cestu zpět do Brna posilnili burčákem...


Neděle již byla zábavnější. Nejprve jsme si zajeli do Moravského krasu prohlédnout jeskyni Výpustek, ve které dlouhá léta sídlila armáda jelikož zde měla vybudovaný protiatomový kryt, poté jsme prolezli jeskyni Kostelík a jeskyni Jáchymku nedaleko Býčí skály a den jsme zakončili v Kostele v nedalekých Křtinách, kde jsme se s klukama ze sboru zůčastnili koncertu pěti sborů. Já jsme zpíval a Marta poslouchala :)

Jeskyně Výpustek je známa od 17.století. Dřívější bludiště chodeb a romantický cíl tehdejších dobrodruhů se během první republiky změnil k nepoznání díky těžbě fosfátových hlín. Díky odkopání náplavových vrstev vznikly rozsáhlé prostory, které následně využila československá armáda jako skladiště munice. Během německé okupace za druhé sv. války zde fungovala podzemní továrna na součástky do leteckých motorů. Pro potřeby továrny byly odstraněny některé pilíře a prostory ještě více zvětšeny. Během komunismu byly tyto prostory využity pro zřízení super tajného bunkru, který měl sloužit během atomového konfliktu jako velitelství vojsk. Tento bunkr se dochoval ve funkčním stavu dodnes a je součástí prohlídkové trasy.

Plánek jeskyně Výpustek, zeleně prohlídková trasa, bíle vyznačený objekt armádního krytu.Postele pro 125 vojákůNezbytná dobová zábavná literaturaVýstup z krytu do jeskyněRozlehlé sály jeskyně Výpustek vzniklé těžbou fosfátových hlín, odstřelem pilířů a vybetonováním podlahy Němci za 2. sv. válkyPozůstatky po těžběZbytky kotelny, která během druhé světové války vyhřívala Německou továrnu na součástky do leteckých motorů

Jeskyně Kostelík leží kousek nad známou jeskyní Býčí skála. Prochází tudy modrá tur. značka, která vede přímo skrze jeskyni. Jde o prastarý pozůstatek původního systému, kterým dříve protékaly vody Jedovnického potoku. Dnes tekoucí systémem Býčí skály. Jeskyně opravdu budí dojem jakéhosi kostela a vnitřní prostory vypadají jako klenby s okny. Je zde i krátká síť "plazivek" pro podzemní nadšence.


Vstupní portál do jeskyně Kostelík
Portály jeskyně Kostelík

Jeskyně Jáchymka leží stejně jako Kostelík nedaleko Býčí skály, ovšem na opačnou stranu. I tato jeskyně je pozůstatkem staršího jeskynního systému. Jde o síť snadno dostupných chodeb v několika výškových úrovních. I touto jeskyní prochází modrá turistická značka. Stejně jako ve Výpustku se i zde těžily fosfátové hlíny, což jeskyni výrazně zvětšilo.

A pro změnu portály jeskyně JáchymkaPišťucha v Jáchymce

Poutní chrám Jména Panny Marie ve Křtinách. Zde se večer konal mimořádný koncert pěti sborů. Jedním z nich byla i mužská část našeho Voxu. Každý sbor zpíval nejprve svůj vlastní program. My jsme zpívali Mesomeda (anonym), Christus Surexit (anonym) a De Profundis (Arvo Pärt). Poté jsme začali mužský sbor Ave Maria, po kterém následovala společná skladba všech sborů Te Deum zpívaná ze všech stran kostela. Zakončením byla píseň Svatý Václave, kterou zpívaly všechny sbory nastoupené společně.

Opět kostelík...tentokráte ten KřtinskýNaše působiště na oratořiPříprava Kantilény na jejich vystoupení

Žádné komentáře:

Okomentovat